Hvis du har prøvet at droppe sukker og opleve en rigtig god stabil periode i tiden efter, bare for efterfølgene at opleve, at sukkertrangen pludselig er tilbage – for fuld styrke? Så er du ikke alene.
Sukkertrang er ikke noget, der bare sådan “forsvinder” fra dig for evigt. Du kan skabe gode betingelser, for at mindske trangen.
Gode betingelser for at slippe sukkertrang
Hvis du vil vinde kampen mod sukkertrangen, så er der nogle helt basale ting der skal være i orden først. Jeg kalder dem at have basen i orden (Det kan du lære mere om i Overskudslivets podcast episode 102).
Det vigtigste indsatser er:
- At sove nok, så kroppen ikke skriger på energi i stedet for søvn. (Hvis du er udfordret med søvn, så hent den gratis guide med søvntips her)
- Holde pauser, så hjerne og krop kan genoplade. Når batteriet er næsten tomt, og du forsøger at fortsætte vil din primitive hjerne sørge for sukkercravings.
- Spise på en måde, der holder dit blodsukker stabilt. Når blodsukkeret cykler op og ned, føles sukker som den eneste løsning.
- Sørg for at drikke væske nok. Væske mangel fører til lavere energi og forveksles let med sult.
- Undgå store mængder søde sager. Hjernens belønnings mekanismer gør trangen selvforstærkende. Du kender måske fornemmelsen af “mere vil ha mere”?
Sukkertrangen er der stadig, hvad nu?
Det var første skridt, men sukkertrangen forsvinder ikke nødvendigvis, alene fordi du skaber de gode betingelser. Se de gode betingelserne som dit fundament, som forhindrer en ulig kamp.
Dit næste skridt til at komme af med sukkertrangen
Det handler om at lære at sige nej tak, selv om du mærker en trang.
Du kan vælge, at gøre det for din egen skyld. Fordi du ved, din krop vil foretrække du lader være.
Fordi du ved, at du har det bedre når du siger nej. Eller stopper i tide!
Husk at hver gang du giver efter for trangen, forstærker du trangen (Lyt evt til Overskudslivets podcast episode 153. Dopaminproblemet)
Sig fra og tillad
Der findes en god og en dårlig måde at reagere, når vi siger fra.
Når du vælger “Nej tak” selv om du føler trangen, er den gode måde, at acceptere trangen uden at reagere på den. Det kan være svært. De fleste af os, er utrænede i at være i vores følelser og acceptere en trang uden at belønne den. Forestil dig du tænker: “Hej sukkertrang, der er du. Jeg kan godt mærke dig og tillader dig at være her, men jeg vælger IKKE at reagere på at du er her”
Det er vigtigt at være opmærksom på, at der er forskel på at “acceptere” trangen og “undertrykke” trangen. At undertrykke trangen, er de dårlige måde at reagere. Den undertrykte trang, vil være som en badebold under vand. Et uopmærksom sekund og “pop” sukkeret er i munden.
Sukkertrangens endeligt.
Vil du helt i mål kræver det også, at du lærer at “opdage” dine egne sabotører. De små “historier” og vaner du har, som giver tilladelse til mad du egentlig har planlagt at undgå!
Vær også opmærksom på, om du skaber plads til nydelse i dit liv. Læs evt mere i blogindlægget “Afhængighed af søde sager“.
Når du har lært at sige til og fra overfor mængderne af sukker i dit liv, på trods af sukkertrang, er du fri til selv at bestemme hvor meget og hvornår du vil spise sukker.
Har du lyst til at komme helt i mål med at få et sund forhold til mad og søde sager?
I OverskudsUniverset lærer du både at spotte, hvad der i virkeligheden står i vejen for din succes med vægttabet OG du lærer at rydde forhindingerne af vejen og skabe betingelser for et holdbart vægttab.
Rigtig mange af OverskudsUniversets medlemmerne sætter især pris på, den del hvor de lærer at tage sig af følelserne i stedet for at ty til mad og sukker, som er en del af EN GANG FOR ALLE-metode. Også undervisningen “Stop sukkermagten” (kan fås som selvstændigt forløb her), hvor du bliver guidet gennem en proces til at tage kontrollen tilbage er populær for dem med sukkercravings.
I OverskudsUniverset vil du opleve en individuel tilgang, der giver varig forandring. EN GANG FOR ALLE-metoden er ikke en hurtig løsning, men en gennemarbejdet tilgang, der afdækker de dybere årsager bag overspisning og cravings. Ved at arbejde med tanker og følelser opnår du varige forandringer, som giver en ny følelse af frihed, styrke og balance.
Læs mere HER
PS.
På blogindlæggets foto ser du min datter og jeg spise vingummiorme på skiferien. Jeg har valgt, at have meget lidt sukker i min daglige kost, men jo mere aktiv kroppen er, jo mere sukker kan den håndtere. Og når vi står på ski i 6-8 timer om dagen, er der sagtens plads til vingummi-orme og sodavand 😉
Seneste kommentarer